1 MAYIS’A DOĞRU

1RcnU

Ezilenlerin mücadele tarihi, sürekli olarak devam eden bu sınıf farklılığı ve emek sömürüsü gerçeğini ortadan kaldırmak ve bizim olanı, bizden çalanlardan geri alma kavgası vermekle sürmüştür.

Bu kavga, bu tarihin bazı dönemlerinde proleter alanda öznelleştiğinde ezilen diğer kitleler arasında taban bulmuş, mücadele daha fazla büyütülmüştür. Tam da bu noktada 1 Mayıs, burjuvazinin ve egemenlerin sürekli olarak “bayram” diyerek manipüle ettiğinin aksine, söylenenin ve artık maalesef kimi “devrimci” çevreler tarafından kabul edilenin aksine bayram değil; mücadelede birlik ve dayanışma ve tabii ki -Albert R. Parsons, August Spies, Samuel J. Fidden, Michael Schwab, Adolph Fischer, George Engel, Oscar Neebe ve Louis Lingg anısına- hiç şüphesiz isyan günüdür.

Yine burjuvazinin ve egemenlerin olay demekte ısrar ettiği Haymarket İşçi Ayaklanması 1 Mayıs 1886’da Amerika’da başlayıp proleter mücadelenin mihenk taşı olmuş ve sembolü haline gelmiştir. Yarım milyon siyah ve beyaz işçinin Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu öncüllüğünde gerçekleştirdiği ayaklanma, asılsız itham ve tarafsız yargılama sonucu sekiz işçinin idamıyla bastırılmış olsa da görüldüğü gibi günümüze kadar durdurulamamıştır. Haymarket Ayaklanmasıyla sembolleşen mücadele yaşadığımız coğrafyada tarihsel süreç içerisinde henüz yeni sayılacak bir sürede başlamıştır.

Türkiye’de 1960’lı yıllarda yoğunlaşan devrimci mücadele, 1977 1 Mayıs’ında Taksim Meydanı’nda proleter mücadele öznelinde zirveye ulaşmış ve dünyanın her yerinde her zaman olduğu gibi, otoritenin ve devletlerin var olduğu her yerde olduğu gibi, yine katliamla bastırılmıştır. İşçilerin ve emekçilerin insanca yaşam taleplerine her zaman işkenceyle karşılık veren egemenler bilmelidir ki; bu mücadele her türlü baskıya, her çeşit işkenceye ve saldırıya, sürekli emek sömürüsüne, sürekli yaşam hırsızlığına karşı -ne 1886’dan beri ne de 1977’ye kadar- ne olursa olsun sürmüştür ve ne olursa olsun sürecektir. Hergün artarak devam eden işkencelerinize karşı haklı ve şiddetle gerekli bu kavgayı sürdüren onurlu işçiler ve emekçiler hiç şüpheniz olmasın varlar ve hiç merak etmeyin var olacaklar.

 

her 1 Mayıs’ta siz egemenlerin söylediğinin aksine, işçiler ve emekçiler bayram kutlamak için değil,

mücadele etmek, birlik olmak ve isyan etmek için,

insanca bir yaşamı haykırmak

bizden çaldığınız hayatları zorla geri almak için,

sınıfsız, sömürüsüz, sınırsız, devletsiz bir dünya için,

patronsuz bir fabrika için;

Haymarket’ten Taksim’e, Taksim’den Kızılay’a,

yasakladığınız her meydanda,

hükmettiğiniz her coğrafyada

öğrenciler, üniversiteliler, köylüler

ve ezilen bütün sınıflarla birlikte var olacaklar.

ÖZGÜRLÜK SAVAŞAN EMEKÇİYLE GELECEK!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s